University of Helsinki

rok v Helsinkách

Tereza Dvořáková (Semesters:year 2015)
Rok v Helsinkách byl super, určitě doporučuju každému, kdo nad Finskem uvažuje. Organizace ze strany školy byla bezproblémová, na začátku semestru byl jednotýdenní seznamovací program, kde jsme se dozvěděli všechno nutné o škole, registraci, předmětech, menze, dopravě, metru, výletech atd. Výběr předmětů v angličtině byl velký, ale v podzimním semestru lepší než v letním (v podzimním taky bylo erasmáků mnohem víc). Super byla struktura výuky, každý předmět běžel v určitém období a následovala hned zkouška, takže žádné dlouhé zkouškové + volno už od prosince. Určitě je dobré podat si žádost o kolej, na bydlení se dá takhle dost ušetřit. Jinak času na výlety bylo taky hodně, určitě to stojí za to :))

It´s not only about the studying

Peter Fedor (Semesters:autumn 2014)
Erasmus is a perfect opportunity for someone who wants to experience a lot. Educative system in nordic countries is much more developed than in central european univiersities. But Erasmus is not all about studying. The community of people gathered in the same place for the same reason - exchange program - creates lots of new friendships and long time contacts. And with those friends you experience everything together. Exploring surroundings of Helsinki, traveling to northern part of the country, visiting other neighbour capital cities or just playing cards in the warmth of your apartment. During your time abroad noone gets bored!

Univerzita se světovými odborníky

Dominika Moťková (Semesters:autumn 2013)
Pro svůj Erasmus studijní pobyt jsem si vybrala Helsinki a se svou volbou jsem byla maximálně spokojená. Helsinki je město, kde necítíte stres, ale zároveň máte po ruce všechny výhody velkoměsta a hlavního města.\r\n\r\n\r\nUniversity of Helsinki je univerzita na vysoké úrovni a Právnická fakulta na tom není jinak. Na fakultě působí světoví odborníci, jmenovitě Jan Klabbers, Jarna Petman či Martti Koskenniemi. Ti ve mně svou osobností, zapálením a zkušenostmi vzbudili velký zájem o mezinárodní právo veřejné a nabídli zajímavý pohled na věc. Takže co se týče vyučujících, byla jsem nadšená a byla to pro mě obrovská zkušenost a čest potkat se s takovými lidmi.\r\n\r\n\r\nStyl výuky mi také velmi vyhovoval. Vyučující chtěli znát náš názor a vedli nás ke kritickému myšlení. Výuka probíhala blokově, tzn. nemáte stejný rozvrh každý týden, a většinou ihned po skončení výuky toho určitého předmětu přichází zkouška nebo jiné závěrečné plnění. Tento styl mi velmi vyhovoval, jelikož se mi nestalo, že bych měla spoustu zkoušek u sebe a nestíhala se připravovat.\r\n\r\n\r\nCo se týče vybavení, byla jsem také velmi spokojená. Univerzita se snaží rekonstruovat, stavět nové prostory a zpříjemnit tak studentům studentský život. Univerzita má i novou knihovnu, kde si můžete zařídit magnetický klíč a trávit tam klidně celý den a noc. Také jsem velmi ocenila menzy, kde si dáte vynikající a zdravé jídlo. Univerzita nabízí další možnosti pro studenty, jako třeba UniSport, kde si za rozumnou cenu pořídíte permanentku a můžete neomezeně chodit do posilovny či skupinová cvičení.\r\n\r\n\r\nCo se týče finské kultury, moc se mi líbil jejich respekt k přírodě a jejich originální a přitom efektivní nápady ve všech možných oblastech. Finové jsou opravdu příjemní a ochotní lidé a skvěle mluví anglicky, což oceníte ve spoustě situacích.\r\n\r\n\r\nShrnuto: Erasmu v Helsinkách nebudete litovat, tak určitě jeďte J

Krásné Helsinky

Adam Herma (Semesters:autumn 2013)
Možnost strávit semestr v cizí zemi bych přál každému. Tím spíš v Helsinkách. Člověk velmi brzy pozná, že se jedná o krásné město plné milých lidí z celého světa. Kulturní šok mě nepotkal, přesto mě překvapilo, s jakou lehkostí vše od zařizování školních povinností, přes nákup šalinkarty, až po využívání databází v knihovně, fungovalo. Slovy Steva Jobse: „It just works“. S trochu obtížnějšími začátky navíc pomáhala jak dobře zvládnutá organizace ze strany školy, tak spousta lidí ve stejné situaci. Solidarita zafungovala všude, při studiích, bydlení i orientaci ve městě.\r\n\r\nHelsinská univerzita má v centru města několik krásných a dobře zařízených budov včetně velké knihovny, najíst se dá nadstandardně v menzách a následně nadstandardní přísun spálit v univerzitních posilovnách nebo někde v sauně. Škola má také spoustu zahraničních učitelů, což umocňuje dojem světovosti a rozšiřuje obzory.\r\n\r\nZkrátka, na Erasmus určitě jeďte. A pokud si vyberete Helsinky, nezklamou vás.

Pozitiva Helsinek

Tereza Janečková (Semesters:year 2012)
Studium na univerzitě v Helsinkách mohu jen doporučit. Nabídka předmětů pro erasmus studenty je velmi bohatá a každý si v ní určitě najde to své. Univerzita nabízí velmi zajímavé předměty z různých oblastí práva. Systém studia je jiný než na naší univerzitě. Výuka probíhá v blocích a zkouška následuje většinou ihned po ukončení daného bloku. Zkouškové období proto v Helsinkách nemají. Semináře jsou zpravidla vedeny formou diskuze a velmi často jsou vyžadovány i prezentace. Všichni pracovníci, ať už profesoři nebo i zaměstnanci studijního oddělení, se snaží vycházet studentům vstříc a jsou velmi shovívaví. Studentské organizace, které se starají o erasmus studenty, nabízí velké množství kulturních a poznávacích akcí. Musím říct, že samotné Helsinki si většina z nás zamilovala. Všechny služby, včetně veřejné hromadné dopravy, fungovaly na výbornou. Po pár dnech zjistíte, že k vidění tu toho sice příliš není, ale díky své poloze jsou Helsinki ideálním bodem k podnikání výletů do jiných destinací (Saint Peterburg, Stockholm, Tallin, a určitě stojí za to zajet si do Laponska). Možností ke kulturnímu a sportovnímu vyžití najdete v Helsinkách víc než dost. A velké plus je, že se zde můžete cítit skutečně bezpečně. I přes všechny zažité stereotypy o Finech zjistíte, že někteří mají dokonce i smysl pro humor, a hlavně vám vždy se vším rádi pomohou. V zimě si můžete užívat saunu, která je běžnou součástí vybavení kolejí. A na jaře, když roztaje sníh, můžete vyrazit do krásných parků v centru nebo do přístavu, užívat si krásné počasí a jarní náladu, která vás stejně jako Finy doslova strhne. Věřte, že jaro se tu po dlouhé a tmavé zimě vítá úplně jinak!

Helsinky - vše funguje jako hodinky

Jakub Adámek (Semesters:year 2012)
Cílem University of Helsinki je být mezinárodní školou a tomu odpovídá i přístup k zahraničním studentům, který bych hodnotil jako velmi vstřícný. Myslím si, že se pro nás snažili dělat studium zajímavým, takže součástí kurzů byly běžně přednášky či semináře, které vedli lidé z praxe (ať už z justice, businessu nebo státní správy), někdy byla na programu i návštěva nějaké velké právní kanceláře spojená s přednáškou odborníka na dané téma, který v té kanceláři působí. Vyučující nejsou zdaleka jenom Finové, působí tam také vyučující z Německa, Norska, Polska, USA atd. Univerzitní knihovna je velmi dobře vybavená (a je to mimochodem po architektonické stránce naprosto úchvatná stavba). Výhodou Finska je, že se člověk prakticky všude domluví anglicky (o univerzitě to platí dvojnásob), je tam bezpečno, čisto a většinou vše funguje jako hodinky. Geografická poloha Helsinek umožňuje docela dobře cestovat po zemích okolo Baltu (nejčastěji se jezdí na výlety do Tallinnu, Petrohradu a Stockholmu) i po Finsku (určitě byste neměli vynechat některý z finských národních parků).

Webdesign: NETservis s.r.o. copyright © Masarykova univerzita 2014