University of Bergen

Úžasné ale nákladné Norsko

Eva Gergelová (Semesters:autumn 2017)

V Bergenu jsem strávila úžasných 5 měsíců, během nichž jsem potkala skvělé lidi a objevila také krásu místní přírody. Abych ale jen nechválila, Bergen je známý jako nejdeštivější město Evropy, což se potvrdilo hlavně v podzimních měsících. Moje rada: Kupte si holínky, pršiplášť a bude vám to jedno, navíc zapadnete mezi místní. Bydlela jsem ve Fantoftu (máte garanci bydlení), který vřele doporučuji, jelikož tam bydlí skoro všichni erasmáci. Navíc jsou tam teď nové bloky Fantoft Tre, ve kterých sdílíte kuchyň s dalšími 15 lidmi a pokoj s další osobou, toto platí jen pro zimní semestr, v letním jste v kuchyni s dalšími 7, v pokoji sami. Semestr oficiálně začíná v srpnu, ale kurzy (kromě norštiny) začínají až v září, díky čemuž jsem měla v srpnu možnost hodně cestovat. Díky tomu jsem viděla Trolltungu, Preikestolen a v listopadu potom Tromso a polární záři. Semestr končí v prosinci, takže se dají stihnout i zkoušky u nás. Co se týče kurzů, tak doporučuji norštinu, kde se naučíte základní fráze a slovíčka. Pokud za sebou nemáte mps, pak je dobrý kurz international civil procedure, kde se probírá Brusel I bis. Škola také nabízí velké množství kurzů zaměřených na EU/EFTU, všichni jsou velmi ochotní a stránky školy jsou přehledné. Velkým negativem Norska jsou samozřejmě ceny, kdy vám příspěvek pokryje ubytování a dopravu, další měsíční náklady jsou tedy tak 3500-4000 NOK, pokud chcete i cestovat. Bergen je také vhodným místem pro milovníky treků, kdy jej obklopuje 7 hor, které zkrátka během pobytu musíte zdolat. Také je toto město vstupní branou do Fjordů a nachází se zde historická část města Bryggen, která je zapsána v UNESCO. Pokud chcete tedy na svém Erasmu objevit krásnou přírodu, mít pohodovou školu a nevadí vám vyšší ceny a deštivější počasí, pak je Bergen ideálním místem pro vás. P. S. Pokud byste chtěli sehnat levnější alkohol, tak z Bergenu jsou levné lety do Gdaňsku, kdy si při zpáteční cestě můžete v Duty Free nějaké zásoby dokoupit.

Jaro v Bergenu

Vladislav Matuška (Semesters:spring 2017)

Pokud uvažujete o strávení Erasmu v Bergenu, tak už jste určitě slyšeli o vysokých norských cenách. Student, který nezmění svůj jídelníček a bude se stravovat stejně jako v Česku, musí počítat s velkými výdaji za jídlo. To je pravda. Ale pokud budete nakupovat nejlevnější potraviny a s nimi improvizovat, rozpočet za jídlo se od toho v Česku nemusí zas tak moc lišit, takže se není čeho bát. Univerzita v Bergenu je vynikající. Učitelé i administrativní pracovníci příjemní a vycházejí studentům vstříc. Výběr předmětů je bohatý a rozvrh se dá navolit tak, že vám zbude spousta času na výlety apod. Město samo o sobě není moc velké, ani malé - ideální - všude je to blízko, ale zároveň má co nabídnout, co se týče kultury, sportu i nočního života. Navíc se přímo z něj dají podnikat výšlapy na okolní hory nebo zajet na výlet do okolí. Ze studentských kolejí doporučuji Fantoft - ten si nemůžu vynachválit - jsou tam v podstatě jen zahraniční studenti a stále se tam něco děje. Jediná nevýhoda Bergenu je klima - opravdu hodně tam prší. Pro toho, komu to nevadí, je to ale skvělá volba.

Kouzlo Skandinávie

Lenka Bídová (Semesters:autumn 2015)
Kdybych se měla znovu rozhodovat, zda a kam na Erasmus, určitě bych řekla ano, opět do Bergenu. Norsko je uchvacující země, pro kterou jsem se od prvního dne nadchla. Samotný Erasmus mi kromě studijních zkušenosti přinesl spoustu nevšedních zážitků, mela jsem dostatek času na cestování a objevování krásy norské přírody (trollové, sobi, polární zar a tak :)) setkala jsem se s výjimečnými lidmi, s nimiž jsem do dnes v kontaktu a již několikrát jsme se setkali a stali se mými dobrými přáteli. Finanční náročnost Erasmu ve Skandinávii se dá pomocí univerzitního stipendia a drobné podpory rodičů hravě zvládnout. Odměnou je kvalitní výuka, příjemné bydlení a zkrátka život v zemi s vysokou životní úrovní. Vřele doporučuji!

Zkušenost k nezaplacení

Josef Šíp (Semesters:spring 2015)
Na studijní program Erasmus jsem se přihlásil především kvůli zlepšení svých jazykových schopností. Norsko je země, kde se lze anglicky domluvit všude, tudíž právě proto jsem si jej vybral. A zpětně vím, že jsem neudělal špatně, neboť kromě zlepšení angličtiny je Bergen zároveň velmi krásné město obklopené neuvěřitelnou přírodou a mořem. Zároveň jsem si chtěl na Erasmu také vyzkoušet studium práva v jiné zemi. Předměty jsem měl vyučované v angličtině a jednalo se o předměty s celosvětovým použitím, nikoliv jen pro Norsko. Zároveň jednotlivé předměty obsahovaly jen přednášky, což byla změna oproti PrF, stejně jako rozvrh, kdy jsme měli přednášky jednoho předmětu ve dvou týdnech a následně jen zkouška. Školní povinnosti však bohatě doplňovaly povinnosti plynoucí s ISP, které mi bylo na PrF povoleno, neboť toto obsahovalo značné množství úkolů. Kromě studia byla zároveň velká možnost sociálního života, od různých přednášek a konferencí přes výlety pořádané jednotlivými studentskými organizacemi až po tradiční studentské party. Svého rozhodnutí jet na Erasmus právě do Bergenu nelituji a rozhodně doporučuji všem, kdo o tom uvažují.

Vhodné místo pro studium i sport

Michaela Frydrychová (Semesters:autumn 2014)
Město Bergen, druhé největší norské město, se nachází na mořském pobřeží a je obklopeno sedmi horami. Tato výhodná pozice jej tedy činí nejen vhodným místem ke studiu, ale také tím pravým místem pro všechny, kteří mají rádi sport. Přímo z města je možné podnikat výlety na okolních 7 vrcholů, další túry jsou potom v dostupnosti autobusové dopravy. Právnická fakulta je situována v centru města nedaleko přístavu. Univerzita nabízí poměrně širokou škálu blokově vyučovaných předmětů, z nichž si každý rozhodně vybere. Výuka probíhá v angličtině a je vedena buď zdejšími nebo zahraničními vyučujícími. Kromě toho nabízí univerzita v průběhu semestru množství zajímavých přednášek na různá aktuální témata. Komunikace s univerzitou byla bezproblémová a téměř vše bylo možné vyřídit přes internet. Nevýhodou jsou vyšší ceny, avšak i přesto byl pro mne tento pobyt velmi cennou zkušeností a neopakovatelným zážitkem.

Erasmus Bergen Experience

Boris Barabáš (Semesters:year 2014)
Bergen je druhé najväčšie mesto v Nórsku. Avšak nie je až tak typické. Je obklopené prírodou a nachádza sa vo fjordoch. Čo sa týka môjho pobytu, začal by som štúdiom. Študoval som na právnickej fakulte UiB celý rok. Predmety sú špeciálne pre anglicky hovoriacich a sú vskutku zaujímavé. Študent si môže navoliť predmety podľa svojho gusta. Ja som za celý rok absolvoval medzinárodné trestné právo, alternatívne riešenie sporov, arbitráž americké právo a vyjednávanie kontraktov v medzinárodnom obchode. Výučba je formou seminárov a diskusií. Skúšky sú písomné 3 až 4 hodinové. Čo sa týka života v Bergene, je to veľmi pekné miesto plné kopcov a skvelých vyhliadok. Veď posúdte sami.

Krásné město a vysoká úroveň studia

Lukáš Hotový (Semesters:autumn 2013)
Bergen je velice krásné město na západním pobřeží Norska, kde rozhodně\r\nstojí za to se podívat. Přestože jde o důležitý přístav, to co dělá Bergen\r\nBergenem je podle mého názoru příroda - 7 vrcholů, desítky jezer, lesy,\r\nmalé fjordy. Pro mě šlo o velice vítanou změnu, protože z hlediska sportu,\r\nturistiky a fotografování má město rozhodně co nabídnout, a navíc je hezké\r\nve všech ročních obdobích. Nicméně je také nejdeštivějším místem Evropy,\r\ntakže doporučuji dobré oblečení. Právnická fakulta bergenské univerzity je\r\npodle mě na vysoké úrovni. Výuku studentů ve výměnných programech mají\r\nčasto na starosti zahraniční hostující profesoři, případně domácí vyučující\r\ns bohatými zkušenostmi. Předměty jsou navíc opravdu velkoryse kreditované a\r\nudělané spíše americkou formou s důrazem na samostudium, takže i poctivý\r\nstudent má možnost užít si města a taky trochu cestovat, čehož je v zemi\r\njako Norsko škoda nevyužít.\r\n

Úžasná životní zkušenost a zážitek na celý život

Markéta Záděrová (Semesters:autumn 2013)
Můj pobyt na Erasmu pro mě byl úžasnou životní zkušeností a zážitkem, který\r\nsi budu pamatovat celý život. Norsko je nádherná země s množstvím možností\r\npro výlety a poznávání. Bergen je krásné město mezi sedmi horami, kde se\r\nspojuje příroda s moderním životem ve městě. Právnická fakulta univerzity v\r\nBergenu se nachází v centru a má výhled na moře. Výběr předmětů vyučovaných\r\nv anglickém jazyce je bohatý, zkoušky jsou většinou písemné. S organizačními\r\nzáležitostmi nám fakulta velmi pomáhala, navíc jsme dostali zdarma trička s\r\njejím logem i výborný první oběd. V Bergenu funguje studentská organizace\r\nSiB, která zaštiťuje ubytování, sportovní vyžití i zdraví. Ubytování si tedy\r\nstudenti nemusí shánět sami, je třeba podat žádost této organizaci a každý\r\nzahraniční student má nárok na ubytování v některém z jejich studentských\r\nhostelů.\r\n

Bergen si každý zamiluje

Michaela Bednarská (Semesters:autumn 2013)
Strávila jsem 1 semestr studiem na University of Bergen v Norsku a byla to velmi cenná zkušenost. Na univerzitě hostují zahraniční vyučující, mimo jiné také profesor z Harvardu. Výuka probíhá formou blokovoých seminářů, je tedy možné si rozvrh navolit tak, že budete mít třeba 2 měsíce volno. A to se v Norsku, které naskytuje spoustu příležitostí k cestování, velmi hodí. Samotný Bergen je krásné město a každý si ho zamiluje. A když člověk ví jak na to, ani ho pobyt nevyjde moc draho :)

Webdesign: NETservis s.r.o. copyright © Masarykova univerzita 2014