University of Konstanz

Na Erasmu v Kostnici

Jakub Martinec (Semesters:autumn 2019)

Vynikající semestr. V Kostnici jsem mohl být už od začátku září, protože Uni Konstanz nabízí zahraničním studentům ještě před začátkem semestru celoměsíční intenzivní jazykový přípravný kurz. Velkou výhodou je levná menza i to, že každý erasmák má garantované místo na koleji, přihlásí-li se včas. Na to, že Uni Konstanz není velká univerzita (asi 8 tisíc imatrikulovaných), hostí každý semestr spoustu zahraničních studentů a servis pro ně má opravdu vynikající. Top věcí je pro mě velká společná knihovna v srdci kampusu - otevřeno 24/7, asi tři tisíce míst na sezení, dva miliony tištěných knih a vlastní kavárna :)

Neváhej a jeď!

Anna Katerina Vintrová (Semesters:spring 2016)
Na erasmu jsem byla až v 10. semestru, tedy na jaře a v létě. Konstanz (KN) mi doporučila sestřenice, že prý je to krásné město a v létě je Bodensee úžasné. Přihlásila jsem se a vyšlo to (v přihlášce jsem si dala KN jako jedinou variantu). Semestr v KN začíná až v dubnu a končí na konci července. Je to fajn, protože si můžete užít i krásného letního počasí u Bodensee. A že je o co stát! V KN je velká travnatá pláž, mimo to se mladí lidé schází u řeky, kde se koupou a grilují. Každému bych doporučila GO Konstanz. Jedná se o placený měsíční intenzivní kurz (březen nebo září). Seznámíte se s lidmi, procvičíte si němčinu a pomocníci vám v odpoledních hodinách pomůžou s administrativními věcmi (obrňte se trpělivostí, Němci se v tom vyžívají). Během tohoto měsíce jsou pořádány i 4 exkurze/výlety. Během semestru jsou pak organizovány i další výlety (Štrasburk, Stuttgart, Europapark, Bregenz,nějaká túra apod.) Většina studentů bydlí na "kolejích". Jsou to víceméně byty a každá osoba má pro sebe jeden pokoj. Takže soukromí máte. Doporučuji tedy Seezeit, protože je velmi těžké najít v KN byt za slušné peníze u soukromých osob. Lze bydlet i v jednopokojovém bytě (garsonce). Docházka je stejně (ne)povinná jako u nás. Semináře povinné, přednášky nepovinné,avšak velmi užitečné. Pro Erasmus studenty nabízí Uni KN několik předmětů pouze pro ně, takže lze opravdu s přehledem získat 20 kreditů, které jsou potřeba pro uznání jednosemestrálního pobytu. Předměty se oficiálně předem nezapisují, přihlašuje se až ke zkouškám. Tudíž můžete do LA napsat cokoli.Na 100% budete LA měnit. Tento systém nezapisování je užitečný, neboť můžete měsíc chodit na přednášky a semináře a až potom se přihlásit na zkoušku z těch předmětů, které se vám zamlouvají a baví vás. Můžu doporučit Europarecht a Völkerrecht. Tam jsou velmi "erasmus friendly" a místo klasické klauzury mohou mít Erasmus studenti ústní zkoušku. Co se brigády týče, se znalostí němčiny to není problém (pohostinství, obchody, kino). Minimální mzda je 8,50 euro/hod, což je velmi příjemný přivýdělek. Kdybych měla ještě jednu možnost se zúčastnit programu Erasmus, vybrala bych si znovu Konstanz. Lidé jsou milí, příjemní, nápomocní a k tomu všemu jsem si zlepšila angličtinu i němčinu a seznámila se s lidmi z celého světa (kromě Evropy i z Austrálie, Japonska, Mexika, USA apod.) a s většinou jsme ještě v kontaktu.

Ideální místo pro Erasmus

Markéta Ambrožová (Semesters:autumn 2014)
Kostnici osobně považuji za nejlepší volbu ze všech nabízených německých škol už jen díky neuvěřitelné koncentraci studentů z celého světa (od Nového Zélandu a Austrálie přes Čínu, Indii, Izrael, africké země, téměř celou Evropu až po USA, Kanadu a Latinskou Ameriku). Proto máte během svého pobytu skvělou možnost zlepšit si nejen němčinu a angličtinu, ale prakticky jakýkoli jiný jazyk a najít si přátele ze všech koutů světa. Pokud se opravdu chcete zlepšit v němčině, vřele doporučuji zářijový německý kurz, který je ideální příležitostí pro rozmluvení se a navázání prvních (a většinou nejpevnějších) známostí a kamarádství. Navíc během září v Kostnici panuje ještě celkem slunné počasí, a tak se nabízí i možnost zaplavat si v opravdu osvěžujícím Bodamském jezeře. Univerzita mě překvapila svoji rozlohou (první měsíc máte pocit, že se na kampuse s budovami označenými od A do Z snad nikdy nevyznáte, to samé platí o výběru jídla v menze) a vyučující svým přátelským přístupem, sympatiemi a kvalitní výukou. Zkoušky pro zahraniční studenty jsou většinou po dohodě s vyučujícím koncipovány jednodušeji než pro místní studenty. Univerzita také nabízí obrovský počet jazykových a sportovních kurzů a hojně organizuje nejrůznější akce a atraktivní výlety za dobré ceny. Kostnice je neuvěřitelné krásné město, kde se opravdu nudit nebudete. V září zde zažijete místní Oktoberfest a v únoru zase tradiční Fasnacht. Ať už zde ve volném čase budete podnikat různé výlety či horské túry, objíždět jezero na kole či lodi, procházet se po krásné promenádě, koupat se v jezeře nebo Rýnu, objevovat místa, kde se psala česká historie anebo budete jen sedět na břehu jezera a kochat se pohledem na Alpy, západ Slunce nebo na všudypřítomné zeppeliny, na Erasmus v Kostnici nikdy nezapomenete.

Velice dobrá zkušenost

Markéta Adámková (Semesters:autumn 2013)
Kostnice je pro Erasmus ideálním místem. Jednak je to studentské město a jednak je zde mnoho cizinců, takže se člověk hodně zlepší v němčině i v angličtině. Leží přímo na břehu Bodensee a kousek od Alp, tudíž o nejrůznější výlety a sportovní aktivity opravdu není nouze. Atmosféra na univerzitě je přátelská, vyučující Vám zde pomůžou s veškerou administrativou a navíc během roku pořádají nejrůznější akce jako je studentské kino, divadlo, lyžařské a snowboardové zájezdy - prostě všechno na co si člověk vzpomene. Co se týče výuky německého práva, je zaměřena více prakticky a většinou se předměty ukončují psaním klauzury místo ústní zkoušky. Je to velice dobrá zkušenost. Proto Erasmus v Kostnici jenom doporučuji.

Nové zážitky a nenahraditeľný jazykový kurz

Tomáš Vilček (Semesters:autumn 2013)
Absolvovať semester na zahraničnej univerzite vnímajte ako výzvu ohohatiť a\r\nspetriť si svoje vysokoškolské štúdium. Program Erasmus je továreň na\r\nspoznávanie nových ľudí z celého sveta, na nové zážitky a nenahraditeľný\r\njazykový kurz. Univerzita v Kostnici naberá na prestíži, ponúka veľmi\r\npriateľské a profesionálne podmienky na štúdium v nádhernej lokalite pri\r\njazere Bodensee. Mesto Konstanz ma vynikajúcu polohu, keďže leží pri\r\nhranici so Švajčiarskom a do Álp je to na skok.\r\n\r\nAbsolvovanie Erasmu práve v tomto meste veľmi oceňujem a vysoko doporučujem\r\nkaždému.

Konstanz má co nabídnout

Petra Čechová (Semesters:autumn 2013)
Konstanz si musí zamilovat snad každý. Městečko je sice mnohem menší než Brno, ale přesto toho může hodně nabídnout. Jeho hlavní předností je totiž jeho poloha. Bodamské jezero okouzlí každého návštěvníka. V létě si tak člověk užije koupání právě v jezeře nebo v Rýnu, dále třeba pěší či cyklistické výlety podél jezera. V zimě si můžete vyrazit zalyžovat do Alp. I z hlediska cestování disponuje bohatým okolím. Za pár minut jste ve Švýcarsku a ani do Rakouska, Lichtenštejnska či Francie to není daleko. Samozřejmě i okolní německá města mají co nabídnout. \r\n\r\nUniverzita je postavena na okraji města jako univerzitní kampus. Jsou tam tedy všechny fakulty pohromadě a nesetkáváte se jen se studenty ze svého oboru. Co se týče studia práv, předměty jsou tu strukturovány trochu jinak než u nás. Avšak vzhledem k tomu, že německé právo patří také do kontinentálního systému, pro pochopení německé právní úpravy se dá vycházet i ze znalosti úpravy české. Člověk ale zase také pozná trochu jinou metodu výuky, která je více zaměřena na řešení praktických příkladů.\r\n\r\nI o mimoškolní aktivity je postaráno. Pro zahraniční studenty jsou pořádány různé exkurze a párty. Určitě se vyplatí přijet už před začátkem semestru na jazykový kurz nebo alespoň na orientační kurz. Poznáte tak spoustu nových lidí a líp se zabydlíte. V rámci univerzity si můžete vybrat z široké škály různých sportů. Sportovat můžete i každý den při cestě do školy nebo do města, neboť hlavním dopravním prostředkem je tu kolo.\r\n\r\nKonstanz tedy mohu jen doporučit. Za to mluví i fakt, že hodně zahraničních studentů si zde pobyt prodlužuje, včetně mě. :-)\r\n

Skvělé studium v krásném prostředí

Ivona Večerková (Semesters:autumn 2013)
Konstanz je menší univerzitní městečko ležící u Bodanského jezera, přímo u hranic se Švýcarskem. Díky blízkosti Alp a jezera se pyšní nádhernou přírodou a spolu s Freiburgem je také známé svým prosluněným počasím. Většina zdejších studentů tvrdí, že letní semestr v Konstanz je neopakovatelným zážitkem. Já si ale stojím za tím, že i ten zimní, přestože mírně zamlžený semestr může dosahovat úplně stejných kvalit.\r\n\r\nKromě krásného prostředí totiž Konstanz nabízí i skvělé místo pro studijní život. Celá univerzita se nachází v areálu Campusu, kde se potkávají studenti veškerých fakult a oborů. Její součástí je i rozlehlá knihovna (bohužel nyní v rekonstrukci), menza a vstupní aula, kde si člověk může koupit lístky na koncert či party, palačinku nebo dokonce i svařák. Nesmím také zapomenout na terasu, vedoucí přímo z menzy a nabízející výhled na Alpy a jezero. Zkrátka a dobře, člověk se tu do školy vyloženě těší.\r\n\r\nPro někoho může být 80 tisíc obyvatel málo, mně ale tato velikost města naprosto vyhovuje, zvlášť, když většinu z počtu tvoří studenti. Každým rokem zde také přijíždí velké procento zahraničních studentů, pro které místní studenti připravují pestrý program. Vůbec se tedy není třeba bát, že by se tu člověk cítil mezi Němci osamělý nebo ztracený, právě naopak – příležitostí ke společenskému životu je tu až až! \r\n\r\nMůj semestr strávený v Konstanzi tak tedy zaručeně patří mezi nejlepší zážitky mého života. Pokud se tedy chystáte do německy mluvící země a nevíte, kam, Konstanz je rozhodně skvělou volbou:)\r\n

Malá ale dokonalá Konstanz

Anna Staffová (Semesters:year 2012)
Byla jsem na Erasmu, celý 3. ročník, měla jsem tam být pouze 1 semestr, ale\r\nprodloužila jsem si to i na letní semestr. Byl to nejlepší rok mého života a\r\nmůžu opravdu všem doporučit, protože člověk pozná spoustu nových lidí ze\r\nvšech koutů světa a utvoří se velmi multikulturní společnost a má tak\r\nnapříklad možnost se dozvědet opravdové informace z té nějaké vzdálené země\r\na poznat cizí kulturu. Ta přátelství potom můžou vydržet velmi dlouho. Naše\r\n"parta" se i po návratu do svých zemí nerozpadla, byli jsme na dovolené v\r\nlétě, lyžovat a nyní se na jaře sejdeme v Praze. A rozhodně doporučuji\r\nKonstanz, protože svojí lokalitou u jezera je dokonalá na léto, ale i v zimě\r\njsou nedaleko Alpy a pořádají se různé výlety a akce takže si může vybrat\r\nkdokoliv cokoliv ho zajímá. Je to malé město, ale tím, že leží u Bodamského\r\njezera tak velmi vyhledávané a opravdu se tam neustále něco děje. Je to\r\nuniverzitní město, takže spousta vyžití pro mladé. Zároveň Univerzita je\r\nvýborná, atmosféra odborná a zároveň přátelská a velmi sympatická. Člověk se\r\nnaučí rozdíly mezi naším a cizím právním systémem což je pro praxi velmi\r\npřínosné. Vyučující jsou velmi profesionální, ale zároveň milí a vychází\r\nErasmákům vstříc a pomáhají.\r\n\r\nTakže rozhodně doporučuji Erasmus a Konstanz obzvlášť.

Perfektní kvalita výuky

Jiří Galuška (Semesters:year 2012)
Já jsem si vybral pro svůj pobyt Kostnici. Jedná se o krásné, malebné město\r\nna břehu Bodamského jezera. Osobně doporučuji zvolit pro pobyt spíše jarní\r\nsemestr, neboť semestr probíhá od poloviny dubna do července, a člověk si\r\nmůže užít nezapomenutelných akcí na břehu jezera, provozovat letní sporty\r\nči jen tak cestovat po nádherném okolí jak na švýcarské, tak na bádenské\r\nstraně. Navíc existuje možnost ubytování v tzv. Palmenhausu, který vlastní\r\nČeši žijící v Kostnici, a kde se nemusí platit nájem jako na kolejích.\r\nMalou nevýhodu však představuje, že zde bydlí pouze Češi, takže němčinu\r\nčlověk musí procvičovat pouze ve škole či na pravidelných parties (nejlepší\r\njsou asi ty na koleji). Kvalita výuky je perfektní, člověk se zdokonaluje,\r\njak v němčině, tak i v oboru, v němž se specializuje (např. studenti práva\r\nsi zde volí specializace již od třetího ročníku, takže je možné studovat\r\njen předměty evropského a mezinárodního práva, kde se budete setkávat se\r\nstále stejnými zhruba 20 studenty, s nimiž se pak i snadno dobře\r\nseznámíte). Připravte se ale na relativně velké množství povinností ze\r\nstrany vyučujících - různé prezentace a úkoly jsou samozřejmostí.\r\n\r\nJsem si jistý, že si pobyt neskutečně užijete a do města se budete rádi a\r\npravidelně vracet.\r\n

Webdesign: NETservis s.r.o. copyright © Masarykova univerzita 2014