University of Ljubljana, Faculty of Law

"Jedu na Erasmus do Slovinska...", " proč Bratislava?"

Marek Brada (Období: podzim 2019)

Debata, která proběhla minimálně se dvěma mými příbuznými, Slovinsko je totiž země, která není tou nejvíce „provalenou“ jako Francie, Německo atp. Jedná se o malou zemi, která ovšem zanechá velký dojem. Nejel jsem tedy do Bratislavy, ale na semestr do slovinské Ljubljaně. Dozvěděl jsem se o tomto místě přes kamarády, které jsem na jejich Erasmu právě v Lj navštívil. Po prožitém semestru v tomto městě a Slovinsku obecně bych předal asi následující. Slovinci se nám mentalitou velice podobají, jedná se o nejvíce vyspělou zemi z Balkánu (ale nemají rádi spojování s Balkánem). Jedna z levnějších eurových zemí (Finsko.. koukám se na tebe). Ljubljaň je hlavní město s duší Brna, turisté tam jsou, ale dá se to přežít :)) Vše je blízko pro víkendové výlety. Fakulta a učitelé byli velice kvalitní. A nakonec neskutečná PŘÍRODA (krásné jezera, řeky, vodopády, hory ... dokonce i 46.6 km moře !.) Slovinsko doporučuji, pravdivost "všude dobře, doma nejlépe" dokonce občas pokulhávala.

Můj skvělý semestr v Lublani a nejen tam

Michaela Pastorová (Období: podzim 2015)
Svůj podzimní semestr roku 2015 jsem strávila v krásném zeleném hlavním městě Slovinska. I přes to, že tato zemička je velmi malá, má opravdu co nabídnout. Od krásných Alp na severu, úžasné údolí řeky Soča na západě, vinice v okolí Mariboru na východě nebo italská města na jihu země. Za svůj Erasmus v tomto městě a státě jsem velmi ráda, protože jsem měla možnost poznat spoustu skvělých lidí napříč Evropou, ale i Asií a dokonce i Jižní Amerikou. A právě skvělí a především velmi různorodí lidé jsou to, co Vám Erasmus vryjí navždy mezi skvělé vzpomínky na vysokoškolská léta. Právnická fakulta je orientována v historickém centru Lublaně, a proto není třeba si zařizovat kartičku na autobus, protože se k fakultě dá velmi pohodlně dostat pěšky (z Rožné Doliny cca 20\') nebo na městském kole, pokud si nepořídíte vlastní. Předměty vyučované na podzim nejsou bohužel tak přínosné jako ty vyučované na jaře a to už z důvodu možnosti uznávání předmětu za předmět. Jejich obtížnost se odvíjí na podmínkách daných učitelem, ale celkově jsou předměty jednodušší, než u nás. Škola jako taková je velmi pěkná a moderní. Dalším a velmi důležitým důvodem, proč si zvolit právě Univerzitu v Lublani (ale i kdekoliv jinde ve Slovinsku) je systém stravování pro studenty - študentski boni :). Student má na měsíc přibližně 22 jídel dotovaných státem na které se chodí především do restaurace! A to je opravdu důvod k radosti, když za 2-4 € máte polévku, hlavní chod, salát a ovoce. Je to dobrý důvod sejít se s přáteli na večeři nebo zajít po vyučování na oběd. Anglicky v této zemi mluví kde kdo, a proto není problém komunikace v restauraci a nejen tam. Zároveň bych doporučila i kurz slovinštiny vyučovaný před začátkem semestru, protože slovinština nemá daleko od češtiny a je fajn umět alespoň pár frází. A dále také z toho důvodu, že v září je ještě dostatečné teplo na koupání v moři např. v Chorvatsku, které je poměrně nedaleko či využití dalších víkendů na cestování. Na svůj Erasmus budu tedy vždy vzpomínat jen v tom nejlepším a závidím každému, koho tento zážitek teprve čeká. M. Pastorová

Nádherná lokalita

Ondřej Jašek (Období: podzim 2013)
Rozhodnul jsem se, strávit svůj Erasmus na Univerzitě v Lublani. Někteří z vás se možná ptají proč právě tam? Kde je vlastně Lublaň? To je vlastně jeden z důvodů, proč jsem se rozhodnul pro Slovinsko. Chtěl jsem vycestovat do země, která není moc známá a která je něčím zajímavá. Slovinsko je samo o sobě nádhernou zemí s dech beroucí krajinou, kde se mísí prvky evropské a balkánské kultury. Hlavní město Slovinska Lublaň je sice malé město, nicméně člověk zde nalezne vše, co potřebuje – perfektní polohu, přírodní scenérii, spoustu majestátních památek, výtečné jídlo a tisíce fantastických lidí, díky kterým se člověk nemůže nikdy cítit sám. Další důvod spočíval v samotné univerzitě. Právnická fakulta nabízí studentům programu Erasmus širokou škálu kurzů, které jsou skutečně na vysoké úrovni. Semináře jsou vedeny vysoce kvalifikovanými profesory v malých skupinách, výhradně v angličtině, což studentům umožňuje bližší kontakt s profesory a případnou zpětnou vazbu. Fakulta svým studentům nabízí i spoustu dalších aktivit nad rámec běžné výuky; přednášky s mezinárodními diplomaty, studijní výlety do cizích zemí, či společenské akce se slovinskými studenty práv. Erasmus v Lublani nebyl jen o učení na seminářích, ale o poznávání a nabývání zkušeností z každodenního života a především o poznávání lidí ze všech koutů světa, z nichž většina zůstane mými přáteli navždy.

Webdesign: NETservis s.r.o. copyright © Masarykova univerzita 2014