University of Lapland

Rovaniemi - město na polárním kruhu

Petr Horáček (Období: podzim 2014)
Rovaniemi je městečko ležící na polárním kruhu s krásnou přírodou nejen v okolí města, ale i v něm samotném. Je sice jedním z největších měst Evropy (podle rozlohy), ale zároveň má pouhých 60000 obyvatel, samotné centrum města je poměrně malé. Škola nabízí ubytování pomocí agentury DAS, všichni výměnní studenti jsou umístěni na jedněch kolejích. Ty jsou vybaveny základním nábytkem, zbylé vybavení (a internetové připojení) si je třeba pořídit (lze poměrně levně v některém ze secondhandů). Kolej je od hlavní budovy školy i od centra města vzdálená cca 4 kilometry, nejlepším způsobem dopravy je zde jízda na kole (ačkoliv mě to překvapilo, není to problém ani v zimním období, které začíná podstatně dříve než u nás). Škola samotná klade velký důraz na flexibilní přístup, řada kurzů má více možností ukončení, některé naopak nemají kontaktní výuku a skládají se tak v podstatě jen ze samostudia a následné zkoušky. Osobně mohu tuto destinaci každému doporučit, pobyt zde pro mne byl jak přínosný (poznal jsem jiné přístupy ke studiu i jiný právní systém, zlepšil své jazykové dovednosti, ...) tak zábavný (potkáte spoustu nových skvělých lidí, jsou organizované výlety po Finsku i okolních zemích, pořád se něco děje). Ačkoliv jsem před odjezdem váhal, jestli je Erasmus opravdu to pravé pro mne, zážitky z něj patří k těm nejlepším, které mám, a každému tak mohu výjezd v rámci studia pouze doporučit.

Rovaniemi - dokonalé místo pro studium i zábavu

Klára Guňková (Období: podzim 2013)
Teplota v této oblasti v zimním období je docela mrazivá, přesto lidé zůstávají stále příjemní a milí. Výhodou je, že zahraniční studenti zde nejsou pouze z evropských zemí, ale z celého světa. Člověk se tímto způsobem dozví mnoho o jiných kulturách a zažije s nimi spoustu nezapomenutelných okamžiků. \r\nMístní právnická fakulta vyniká především v předmětech zaměřených na lidská práva a právní informatiku, ale najdete zde mnoho zajímavých netradičních předmětů např. o ruském nebo čínském právu a právu finských domorodých obyvatel (předměty o právech „domorodců“ jsou vyučovány většinově v jarním semestru). Právnická fakulta samozřejmě nabízí i klasické předměty jako obchodní právo, daňové právo, trestní právo, mezinárodní právo veřejné atp., tyto předměty jsou založeny na samostudiu (bez kontaktu s vyučujícím), což má své pro i proti. Město je velké rozlohou, nikoliv však co do počtu obyvatel, ale kulturního a sportovního vyžití je stále dost. Každý si na začátku pořídí kolo a rázem je to pro něj všude blízko. Na podzim je možné chodit běhat, v zimě na běžky nebo na brusle a po celou dobu je možné si vybrat z širokého spektra indoorových aktivit. Nudit se určitě nebudete, a když přijde větší zima, sauna to jistí :-). Prostě dokonalé místo pro studium i zábavu.\r\n

Úžasná finská zkušenost

Alena Navrátilová (Období: podzim 2013)
Rovaniemi leží na polárním kruhu, pobyt zde byl úžasnou zkušeností zejména z\r\nhlediska jiné kultury a přírodních podmínek (polární noc a polární den). Je to\r\nmalé město a většina studentů se zde dopravuje na kole. Koleje nejsou z\r\nnejnovějších, ale vybavení je dostačující. Finsko je vyhlášené pro svůj\r\nvzdělávací systém, na vysokých školách to ovšem chodí úplně jinak než u nás.\r\nSemestr je v podstatě o tom, jaký si ho student udělá. Některé semináře můžou\r\ntrvat třeba jen týden a je na studentovi, aby si to naplánoval tak, aby se mu\r\nnepřekrývaly. Je velmi výhodné, že neexistuje zkouškové období a člověk se tam\r\nnemusí vracet po té, co udělal zkoušky u nás. V Rovaniemi jsem se také setkala\r\ns velkým množstvím self study. Bylo to také výběrem kurzů, ale celkově platí,\r\nže právnická fakulta nemá tolik kontaktních hodin. Jinak platí, že profesoři\r\nvychází maximálně vstříc a během mého pobytu zde byly dokonce dva hostující\r\nvyučující, takže přesah je velký. Pokud máte omezené finanční prostředky je na\r\nzvážení, zda vybírat Finsko, je pravda, že Norsko je ještě dražší, ale na naše\r\npoměry je to opravdu rozdíl. Pokud přece jen zvažujete tuto zemi, pak také\r\nvezměte v potaz svoji imunitu a to, zda chcete vidět polární záři. Jestli\r\nvydržíte nízké teploty, dlouhé noci a chcete zažít něco neobyčejného, je to\r\ndestinace pro vás.

Netradiční způsob studia

Tomáš Kamenický (Období: rok 2012)
Na Erasmu na University of Lapland v městěčku Rovaniemi ležícím na hranici polárního kruhu si vyzkoušíte pro našince netradičního způsobu studia, užijete si zimní přírody (zimy ani tmy se nebát!), uvidíte, Santa Clause, kterého domácí nazývají Joulupukki, na kolejích si zajdete do sauny a pokud budete mít trochu štěstí spatříte i polární zář.

Webdesign: NETservis s.r.o. copyright © Masarykova univerzita 2014