University of Akureyri

Krása, nuda a jídlo z kontejneru

Adéla Řiháková (Období: podzim 2017)

Začnu tím, co všechno získáte, když pojedete na Island. Zaprvé, uvidíte tolik přírody a krásy, že vám z toho málem pukne srdce. Island je nádherný, a osobně jsem nebyla nikde, kde by bylo krásněji. Je to úplně samostatný svět, ostrov uprostřed ničeho, který se vyvíjel bez závislosti na jiných zemích. Žila jsem v Akureyri, což je sice druhé největší město, ale i tak jsem tam po měsíci znala většinu lidí od pohledu, ne-li po jméně. Je tam jeden bar, a tam se všichni scházejí, takže najít si kamarády není vůbec problém. Univerzita je krásná, nová. Vyučující jsou přístupní a otevření všemu, co jim navrhnete. Jsou ochotní a dokázali mě motivovat ke studiu takovým způsobem, že jsem se nad sebou i mračila. Stal se tam ze mě šprt? Možná. To s vámi udělá tma a nuda, když jediné , co můžete, je studovat. A chodit plavat. Bazény a přírodní jezírka jsou všude. Popravdě je to taky jedna z nejlevnějších zábav. Jak už asi tušíte, největší problém Islandu jsou peníze. Je to vyspělá země, je tam draho, ale zato máte všechen sociální komfort, který potřebujete. A když nechcete utrácet za jídlo? Stačí se v noci vypravit do kontejneru za supermarkety, vždycky tam najdete dost jídla pro chudé studenstvo. Můžete být vybíraví, většinou tam najdete i bio banány.

Naložte se do horkých pramenů s polární září nad hlavou!

Jakub Liška (Období: podzim 2015)
Vyjet opravdu daleko? Pojistit si skoro třemi tisíci kilometry a rozbouřeným mořem k tomu, že nikoho z Brna vážně nepotkáte a budete si moci užít půl roku jen a pouze s novými lidmi? Tak na to je Akureyri ideálka. Ač je to druhé největší město na Islandu, stále má jen 17 a půl tisíce obyvatel. A ano, i přes to má svoji vlastní univerzitu. V porovnán s tou na MU drobounká: v jednom ročníku práv tu je třeba studentů asi 10. Což je parádní: učitel se může všem věnovat intenzivněji. Díky tomu (stejně jako neskutečnému nadšení učitelů a i jejich odbornosti) jsem tak na této škole poprvé zažil, že jsem se na všechnu výuku neskonale těšil. Připravoval jsem se dokonce rád i na přednášky! Právnická výuka tu probíhá blokově (třeba tři intenzivní týdny od pondělí do pátku jen jeden předmět) a je rovnou zakončená zkouškou. Zkouškové období se tak rozmělní do celého semestru, což mně vyhovovalo neskutečně. Ohledně právnických předmětů: přišlo mi, že nejvíc jsou zaměřeny na mezinárodní právo veřejné a právo evropské. Hodně jich pak je společných se studenty postgraduálního studia Polar Law (zajímavý obor!). Ale samozřejmě tu můžete zkusit i jiné oblasti: od filosofických, přes ekonomické, až třeba po kurzy islandštiny. Samo město je pak ideální pro výlety do okolí i víkendové večírky. Já své několikadenní výjezdy trávil u vodopádů, v sopkách nebo v horkých pramenech. Když si uděláte kamarády mezi místními, možná s nimi vyjedete i na lovy ryb nebo vás vezmou na zdejší ovčí farmy a ukáží i veselosti běžným turistům zapovězeny. Díky nim jsem teba běžel v jediném závodě na světě, ve kterém dvakrát probíháte polárním kruhem, kormidloval šedesátimetrový trauler nebo spal na ledovci s polární září nad hlavou. Jestli tedy chcete poznat zemi, kde se nezamykají domy ani auta, kde máte v zimě pár hodin světla, kde je minimálně třikrát dráž než u nás (třeba za pivo v hospodě dáte skoro 200 Kč) a kde není nikdy dost času na prozkoumání všeho, vydejte se sem. Možná se také zamilujete. Možná nejen do Islandu.

Podzimní Akureyri

Filip Balát (Období: podzim 2014)
Ještě před půldruhým rokem by mě nenapadlo, že se někdy podívám na Island, a nyní jsem díky programu Erasmus+ dostal možnost strávit zde celý semestr. Islandská krajina je naprosto odlišná od té naší středoevropská, což ovšem neznamená, že by byla "horší", ba právě naopak. Má, mimo jiné, jedno neopomenutelné plus, kterým jsou dechberoucí polární záře. Svůj pobyt na Islandu jsem trávil (mimo cestování) studiem na Univerzitě v Akureyri, která sídlí v ani ne dvacetitisícovém Akureyri, přístavním městečku na severu Islandu. Univerzita je to mladá (byla založena v roce 1987), moderně vybavená, se zajímavou nabídkou předmětů a vlídnými vyučujícími. Pokud váháte, zda podat přihlášku ke studium právě na této univerzitě, mám jen jednu radu- neváhejte!

Krásy Islandu

David Šupej (Období: podzim 2013)
Výjezd na Island díky programu Erasmus se stal jedním z nejzajímavějších zážitků mého života. Ač jsem pobýval v menším městě Akureyri na severu ostrova, o zajímavosti ani zábavu nouze nebyla. Před samotným pobytem bych komukoliv určitě doporučil i jazykový kurz. Islandština se možná nejeví jako nejpraktičtější jazyk, to jí ale na zajímavosti neubírá. Člověk navíc naváže kontakty ještě před začátkem samotného studia na univerzitě, což se mi pak mnohokrát během pobytu hodilo. Na Erasmu je jistě záhodno studovat, nicméně studium v Akureyri je určitě lehčí než na MU a díky jinému systému rozvrhu máte skvělou možnost procestovat celý ostrov, což vřele všem doporučuji, Island skýtá nepřeberné množství přírodních krás. Pokud máte rádi přírodu a neodrazuje vás ani vysoká cena piva :) nemůže vás Island zklamat!

Nádherný Island

Markéta Šebestová (Období: podzim 2013)
Erasmus byl pro mě neocenitelnou zkušeností a děkuji MU, že mi umožnila\r\nvycestovat. Island je nádherná země s úžasnou přírodou a milými lidmi, která\r\nVám určitě přiroste k srdci.

Webdesign: NETservis s.r.o. copyright © Masarykova univerzita 2014