Saarland University, Saarbrücken

Erasmus - nazapomenutelný zážitek

Lucie Čermáková (Období: podzim 2014)
Universität des Saarlandes byla pro můj Erasmus pobyt rozhodně ta nejlepší volba! Přestože se jedná o univerzitu významnou především v oblasti IT, zdejší Právnická fakulta se rozhodně nemá zač stydět. Navíc je Erasmus studentům umožněno navštěvovat i Europa Institut, kde jsou kurzy nabízeny v angličtině a jsou vedeny především pro LL.M. studenty. Místní oborová koordinátorka je velmi příjemná a na mail odpovídá do několika dnů. Stejně tak univerzitní International office se stará, aby celý pobyt proběhl v pořádku. Určitě doporučuji začít shánět ubytování co nejdříve, míst na kolejí není dostatek a tak je třeba na výzvu reagovat okamžitě. Pro zahraniční studenty univerzita nabízí zdarma různé kurzy němčiny a to od obecných až po odborné. Rozhodně doporučuji Landeskunde, byl to výborný a zábavný předmět a kredity mi byly bez problémů uznány. Německý systém zkoušek na právnických fakultách je trochu jiný, a i němečtí studenti mají občas se speciálním stylem, jakým se klausury píší, problémy. Všechno je ale o osobní domluvě, nesetkala jsem se s jediným problémem, slovo Erasmus tu funguje jako kouzlo. Ještě bych ráda doporučila jazykové kurzy v Jazykovém centru, je tam nabízena výuka asi 20 řečí včetně češtiny, výuka je velmi kvalitní a zdarma. Saarland je výborná volba, pokud nechcete moc mluvit česky. Za celou dobu jsem tu potkala pouze tři Čechy. Vzhledem k poloze města se mnou na fakultě studovali nejvíce Francouzi, dále pak mnoho Britů a Bulharů. Saarbrücken samotný není klasické krásné německé město, ale má své kouzlo, navíc je jen kousek od Frankfurtu, takže za pět měsíců zde jsem stihla navštívit hned několik zemí včetně Lucemburska a Nizozemska a před Vánoci si low-cost zaletět do Londýna. To mi docela vynahrazovalo fakt, že Erasmus celkově zde neprobíhá jako jedna velká párty, jak se to vypráví o jižních zemích. Tuto skutečnost si asi uvědomuje i univerzita sama a snaží se ji velmi dobře kompenzovat. V průběhu semestru se na Campusu uskutečnily čtyři velké párty z toho jedna přímo na Právnické fakultě, kde se navíc za mixážní pult postavili vyučující, což byl super zážitek, ostatně jako celý pobyt.

Mezinárodní zkušenost

Filip Dus (Období: podzim 2013)
Svůj pětiměsíční Erasmus jsem strávil v Německu, Saarbrückenu. Je to město na Francouzských hranicích, kam většina zahraničních studentů směřuje kvůli počítačové lingvistice nebo tlumočnictví a překladatelství, přesto má tamní Rechts- und Wirtschaftsfakultät dobrou úroveň. A co je možná ještě důležitější, je to fakulta, která se zahraničními studenty počítá a poskytuje jim i některé „Erasmus-předměty“. Celkově je Universität des Saarlandes velmi mezinárodní univerzitou. Mimo právnickou fakultu potkáte i mnoho studentů, kteří studují výhradně v angličtině a někteří sem jezdí i proto, aby si zlepšili francouzštinu nebo španělštinu. \r\n\r\nSaarbrücken je v centru Evropské unie a je místem, ze kterého se během jednoho dne dostanete do mnoha evropských měst a zpět. \r\n\r\nDoporučuji.

Kvalitní výuka a příjemné prostředí

Monika Matoušková (Období: rok 2012)
Univerzita je situována v klidném a příjemném prostředí mezi lesy, které\r\nlákají k dlouhým procházkám. Jistou nevýhodou je její vzdálenost od centra\r\nměsta, ovšem kompenzují to několikery velmi blízké koleje (některé přímo v\r\nkampusu univerzity) a často jezdící MHD, kterou mají studenti v Saabrückenu\r\nzdarma. Samotný kampus se mi velmi líbil a na právnické fakultě mě\r\npřekvapili příjemní a vstřícní vyučující, výuka byla kvalitní a bavila mě.\r\nStudenti mají možnost navštěvovat v průběhu semestru také jazykové kurzy\r\n(velký výběr jazyků) různých úrovní pokročilosti, které jsou zpravidla s\r\nrodilými mluvčími a taktéž zdarma.\r\n\r\nSaarbrücken sám je město podobné Brnu, s rušnějšími (centrum) a klidnějšími\r\nčástmi (např. Dudweiler, kde jsem bydlela), má i své krásné historické\r\njádro, které bohužel po válce nezůstalo tolik zachováno jako v některých\r\njiných městech. Je velmi výhodným výchozím bodem pro podnikání výletů do\r\nokolí, ať už do německých měst (Trier, Karlsruhe, Heidelberg...), tak i do\r\nLucemburska nebo do Francie (Metz, Nancy, Štrasburk,...), protože leží v\r\nblízkosti hranic obou států.

Webdesign: NETservis s.r.o. copyright © Masarykova univerzita 2014