University of Antwerp

Erasmus v Anwerpách

Jana Pelikánová (Období: podzim 2016)

Důvody, proč jsem zvolila univerzitu v Antwerpách, byly zpočátku dva. Prvním byla rozmanitá nabídka opravdu lákavých předmětů, jako například European Union Law, Health Law nebo Cyberlaw, ale i další kurzy z pohledu mezinárodního a především unijního úhlu pohledu. Druhým důvodem mého výběru bylo samotné město. Jedná se totiž o krásný belgický přístav, který má nádherné historické centrum a je zároveň blízko metropolím jako jsou Brusel či Paříž. Po příjezdu se důvodů, proč si Antwerpy zamilovat, objevilo mnohem více. První oblastí, kterou lze ohodnotit, je samozřejmě samotná výuka. Kurzy byly opravdu poměrně náročné, netvořili jsme žádnou separovanou třídu, ale chodili jsme do kurzů společně s místními (kurzy byly samozřejmě v angličtině). Na každou hodinu jsme se museli připravit z předepsaných učebnic, případně načíst judikaturu Evropského Soudního Dvora či ESLP, kterou jsme potom zpracovávali jako seminární práce či prezentace. Předmětů jsem měla celkem šest, aby byl naplněn požadavek vrátit se alespoň s dvaceti kredity a mít drobnou rezervu. Vyučující byli sice nároční, ale moc milí. Dokázali zaujmout a kladli důraz na to, abychom látce rozuměli. Zkoušky byly v důsledku toho sice náročné, ale i příjemné právě díky přístupu profesorů. Dle zájmu jsme se mohli účastnit různých výletů v rámci ESN, ale také sama univerzita pro nás zorganizovala výlet a exkurzi do Evropského Parlamentu, který byl velmi zajímavý. Brusel i Antwerpy jsou navíc v období Vánoc zážitkem samy o sobě. Co se týče hospodaření v Belgii, je pravda, že je to země poměrně drahá, ale to jistě není žádné překvapení. Úsporný je naopak pohyb po městě, protože centrum není veliké a vše důležité je v docházkové vzdálenosti. Vzhledem k délce textu bych ráda zmínila poslední věc, o které je dobré vědět, pokud se v Antwerpách na Erasmu ocitnete. Organizace Gate15, která se stará o tamní studentskou komunitu, umožňuje studentům o zkouškovém období učit se na různých kulturně zajímavých místech. Dá se tak dostat na místa běžným návštěvníkům zdarma nepřístupná a v klidu se na nich učit. Osobně jsem si zamilovala Muzeum Mass, které nabízelo nádherný výhled na celé město a na řeku. Závěrem lze tuto univerzitu pouze doporučit, ovšem s důrazem na fakt, že v průběhu semestru se opravdu hodně pracuje. Město a jeho atmosféra ale myslím dokázaly váhy námahy dobře vyvážit.

Erasmus po Belgicku

Zuzana Novotná (Období: jaro 2015)
Úvodem je nutné vyvést z omylu spoustu studentů, kteří jedou na Erasmus s představou, že to bude převážně zábava a sem tam nějaká škola. Pro Belgii to rozhodně neplatí, takže když sečtete čas strávený přípravou na hodiny (kdo se připravovat nechce, tvrdě na to doplatí u zkoušky) plus plněním ISP pro domácí školu, moc volného času nezbývá. Takže to jen na úvod pro všechny, kdo si představují Erasmus jako párty - v Antverpách budete spíš dřít jak koně :) Ale teď už k mým osobním zkušenostem a názorům na Antverpskou univerzitu. První věc, která mě překvapila, je poměrně náročná příprava na hodiny. Měla jsem 6 předmětů a na každou z hodin jsem musela průměrně načíst 50-100 stran. Zdroje jsou super přístupné, buď si na začátku semestru koupíte učebnici (20-70 €) nebo je učitelé nahrávají na Blackboard (aka studijní materiály v ISu). Velkou výhodou je, že spousta předmětů je ukončená tzv. open book exam - můžete si s sebou na zkoušku vzít všechny materiály. Pozor, to neznamená, že se nemusíte učit - naopak, zkouška je pak mnohem těžší, musíte mít přehled kde co najít a dobře znát souvislosti. Celkově přístup ke vzdělání se podle mě dost liší od ČR - žádné šprtání nazpaměť, nikdo nechce slyšet žádné definice, jde o to mít celkový přehled a hlavně vlastní názor. Zkoušky dost často obsahují essay questions. Abych to shrnula, škola v Antverpách je náročnější než doma, musíte být aktivní a pravidelně se připravovat na hodiny a pak samozřejmě důkladně na zkoušky, které fakt nejsou žádná sranda. Něco málo k životu v Antverpách. Bydlení je v okolí naší školy dost drahé (cca 320 € měsíčně za samostatný pokoj, dvoulůžkové pokoje tady moc nejedou). Možná stojí za to se podívat po něčem dál a sehnat si kolo a dojíždět. Pivo v hospodě stojí okolo 2-3 €. Jídlo v obchodech v průměru 2x dražší než u nás. Stipendium 400 € vám tedy bude stačit na ubytování a pár piv, vyžít se s tím rozhodně nedá. Co se vyplatí: je dobré koupit si tzv. Go Pass na vlak za 50 €, máte v tom 10 jízd po celé Belgii (tzn. 5 výletů tam a zpět). Vyplatí se sledovat ceny jízdenek Eurolines a Megabus, které jezdí do Holandska, lístek do Amsterdamu a zpět se dá sehnat za nějakých 15 €. Kdo rád sportuje, může si od univerzity koupit Pluss Pass za 20 €, je v tom několik hodin cvičení týdně (zumba, jóga - pro holky; fotbal, florbal, volejbal atd.), platí po celý semestr. Kdo má rád kulturu, ve škole se také dají koupit Culture Vouchers za 10 €, v tom máte vstup zdarma do divadla, muzea, kina, koncert atd. To by bylo zhruba všechno k životě a studiu v Antverpách. Rozhodně doporučuji pro ty, kdo mají zájem se dozvědět spoustu nových věcí a nebojí se tvrdě "makat". Potkáte spoustu zajímavých lidí ze všech koutů světa, univerzita je v tomhle hodně nápomocná, organizují hodně akcí pro mezinárodní studenty. Ve škole panuje skvělá otevřená atmosféra, všichni jsou ochotní vám s něčím pomoct. A hlavně, anglicky tady mluví opravdu každý, od profesorů po uklízečky. Takže já Antverpy doporučuji všemi deseti.

Antverpy

Kristýna Beranová (Období: podzim 2014)
Studium na této univerzitě vřele doporučuji studentům, kteří nechtějí Erasmus strávit jen v baru. Antverpy jsou ideální kombinací kvalitní výuky a zábavy v jednom. Zázemí poskytované místní univerzitou je obrovské a určitě se dočkáte velmi vřelého a přátelského přijetí.

Webdesign: NETservis s.r.o. copyright © Masarykova univerzita 2014