Paris Descartes University

Paříž - multikulturní metropole, která rozšiřuje obzory

Jan Dohnal (Období: podzim 2016, jaro 2017)
Díky programu Erasmus+ jsem mohl strávit celý akademický rok na Právnické fakultě v Paříži. Mohu rozhodně potvrdit všeobecně známý předsudek, že Pařížané neradi mluví anglicky. Svůj jazyk mají velmi rádi a jsou na něj hrdí. S nadcházející mladší generací se situace razantně zlepšuje. Na druhou stranu jsou Pařížané vysoce kulturní a elegantní lidé, kteří si umějí život vychutnávat plnými doušky. Obyvatelé francouzského hlavního města s oblibou říkají, že ve Francii je pouze Paříž a „la campagne“ venkov. Pravdou je, že toto město nezná nudu. Možností kulturního vyžití je nespočetně, od úžasných historických památek až po stovky muzeí, do nichž je pro občany Evropské unie do 26 let vstup zdarma. Co se týče studia na pařížské Právnické fakultě, je s námi mezinárodními studenty zacházeno dle stejných měřítek jako s lokálními studenty. Jsme s nimi zařazeni i do seminárních skupin. Výuka je taktéž rozdělena na přednášky a semináře. Francouzští studenti si ovšem volí pouze tři semináře za semestr. Seminární výuka je opravdu hodně intenzivní. Z mé osobní zkušenosti mohu Erasmus+ jedině doporučit. Jedná se o skvělý zážitek. K tomu všemu navíc poznáte nepřeberné množství nových přátel z celého světa.

Formidable

Stanislava Kertysová (Období: podzim 2013)
Strávila som jeden semester na univerzite v Paríži a dokonale by ho\r\nvyjadrovalo jedno slovo: formidable. Celkovo Francúzsko a predovšetkým\r\nParíž je úžasnou kultúrnou skúsenosťou, kedy sa z vás stane bonviván asi\r\ntak za 5 minút. Ja osobne sa však musím priznať, že mi Masarykova\r\nuniverzita a jej systém chýbali už pri vybavovaní papierov a formalít s\r\nfrancúzskou stranou, ktorej všetko trvalo v priemere tak 5krát dlhšie ako v\r\nBrne, o nejakom ISe v podobe, v akej ho poznáme my, by ste tam mohli len a\r\nlen snívať a aj sposob výuky je odlišný od toho nášho. Aj napriek tomu som\r\nvšak za túto možnosť veľmi vďačná, pretože Paríž mi dal neskutočne veľa\r\nnových informácií, skúseností, priateľov a samozrejme zážitkov.

Nezapomenutelná Paříž

Alžběta Čajková (Období: rok 2012)
V rámci Erasmu jsem strávila celý akademický rok na univerzitě v Paříži a\r\nzážitek to byl opravdu nezapomenutelný!\r\n\r\nPaříž je dokonalé město pro každého, kdo miluje zábavu, kulturu a především\r\njídlo a nakupování. Každý den je možné zažít úplně něco jiného a potkat\r\nnové přátele.\r\n\r\nSamotné studium není úplná pohádka, když nejste mistři ve francouzštině,\r\nale s trochou vůle lze zkoušky v pohodě zvládnout. Školní strasti však\r\nnaprosto vyvažují ostatní výhody Paříže. Je zde nespočet organizací\r\nsdružující zahraniční studenty, které neustále pořádají různé kulturní i\r\nspolečenské akce. Je tedy opravdu nemožné si nenajít spoustu kamarádu z\r\ncelého světa.\r\n\r\nRozhodnutí vydat se na rok do Paříže bylo bez nadsázky to nejlepší, co jsem\r\nkdy udělala. I když je to už třičtvrtě roku, co jsem se vrátila do Brna,\r\npořád se nemůžu smířit s tím, že je to už za mnou. Kdyby to bylo jen trochu\r\nmožné, určitě tam jedu zas a natrvalo!

Webdesign: NETservis s.r.o. copyright © Masarykova univerzita 2014