University of Caen Basse Normandy

Caen-PrF-Francie

Markéta Vrbková (Období: podzim 2019)

Zkušenost hodnotím kladně. Normandie je krásný region, který stojí za to procestovat. Při správném zvolení předmětů umožňuje univerzita poměrně dost volného času, pořádá nespočet kulturních akcí a výjezdů. Caen je i dobrou volbou pro studenty, kteří se na Erasmus bojí odjet na delší dobu, neboť oproti ostatním zahraničním univerzitám má velice obdobný harmonogram srovnatelný s MUNI. Dále navázat zahraniční vztahy není nikdy na škodu.

Caen - klasika Normandie

Jan Kupčík (Období: jaro 2016)
Caen je hlavní městem dnes již zaniklého regionu Dolní Normandie, a podle toho také vypadá místní počasí. Připravte se na vítr a trochu deště, ale v lepších dnech také na modrou oblohu a krásné pláže (voda je přece jenom trochu studená). Město leží 15 km od moře, takže skvělý program na sobotní cyklovýlet. Výborně zde fungují asociace určené pro zahraniční studenty, ať už je to Carré International (pravidelné víkendové výlety po severu Francie), EIC (superlevné akce všeho druhu hlavně pro studenty na Erasmu, hostící student) nebo Bienvenue à Caen ("náhradní" rodina). Po překonání úvodní klasické francouzské byrokracie je život na kampusu pohodlný a studium spočívá v tříhodinových přednáškách, které jsou někdy trochu ubíjející, ale také nejsou povinné.

Calvados

Jan Scheuer (Období: podzim 2014)
Město Caen se nachází v Dolní Normandii, v departementu, který se nazývá Calvados. České ucho možná zbystří a opravdu se v těchto končinách vyrábí prvotřídní pálenka z jablek nazývaná calvados. Dále se mezi hlavní místní výrobky řadí ještě cidre (jablečná jemně alkoholická šťáva) a camembert (nealkoholický sýr), dohromady tzv. tři C Calvadosu. To samozřejmě není jediné co si v Normandii můžete vychutnat. Je to také místo spojené s bohatou historií (ať už se jedná o vzdáleného Viléma Dobyvatele nebo méně vzdálenou druhou světovou válku), takže je tu spoustu kostelů, opatství a muzeí (rozhodně doporučuji Memorial v Caen!, s cart@too vstup zadarmo). Pro studentský Erasmus+ je to výborná destinace, jelikož tu funguje spoustu organizací, které jsou speciálně zaměřené na zahraniční studenty, proto je pořád co dělat. Za všechny jmenuji EIC (Erasmus Internationals in Caen), jejíž význam je pro erasmáka esenciální. Tato organizace vám zajišťuje nejenom pravidelné večírky (zadarmo), ale také různé výlety po okolí za bezkonkurenční až symbolické ceny. Administrativa je tu jak se říká francouzská, dokumentů na vyřízení plno, ale chce to naladit se na klidovou vlnu, nenechat se ničím překvapit a všechno dobře dopadne. Studium pro mě bylo náročnější než jsem čekal, jelikož moje úroveň francouzštiny byla ze začátku mizerná. Pro někoho, kdo se nebude muset učit i francouzštinu, ale pouze právo, to bude jistě jednodušší. Z toho důvodu určitě doporučuji dvou týdenní jazykový kurz, který je pro zahraniční studenty pořádán před začátkem erasmu. Jednak je to intenzivní výuka (6 hodin denně) a druhak poznáte první přátele. Každopádně úroveň francouzštiny se během pobytu zlepšila neuvěřitelně a můžu tento pobyt doporučit všem i těm, kteří na tom jsou s francouzštinou tak bídně, jako jsem byl já :) Více info pro zájemce na blogu, který jsem přestal v nějaké době aktualizovat, jak to tak bývá - http://jesuisdesolecaen.blogspot.fr/. Bon voyage!

Multikulturní Caen

Jana Marková (Období: podzim 2013)
Caen je hlavní město regionu Dolní Normandie. Okolí Caen vám na každém rohu připomíná vylodění spojenců za 2. světové války i vzdálenější historii spojenou s Vilémem Dobyvatelem. Můžete zde ochutnat místní speciality jako jsou jablečný cidre nebo embuscade v překladu znamenající "léčka". A opravdu tento slaďoučký mix piva, vína, pálenky a sirupu z černého rybízu vás může nebezpečně rychle dostat do kolen. Normandie je známá pro své deštivé a větrné počasí, mírné zimy a nepříliš horká léta. Při pěkném počasí se můžete zajet slunit na nedalekou písečnou pláž, nicméně koupání je spíš pro otužilce. Přestože je Caen relativně malé město (cca 4krát menší než Brno), najdete tu mnoho barů, klubů, restaurací z různých koutů světa. Každou neděli se u přístavu pořádají velké trhy, na nichž můžete nakoupit místní farmářské produkty i ochutnat kuchyně různých národů. Nejvýznamnější studentskou událostí roku je v Caen bezesporu studentský karneval, který se koná každoročně koncem března a patří k největším v zemi. Aktivní organizace EIC pečující o zahraniční studenty organizuje spoustu akcí a výletů (Paříž, Mont St. Michel atd.), dále nabízí zahraničním studentům přidělení tutora (místního studenta), který pomůže s orientací ve městě a představí mu místní studentský život. Další významnou organizací pečující o zahraniční studenty je Bienvenue a Caen, která zprostředkovává zahraničním studentům styk s francouzskou rodinou, jež o studenta taktéž pečuje a umožní mu poznat kousek z francouzské kultury, jako jsou například dlouhé několikachodové večeře. V Caen se setkáte se studenty z různých zemí – hodně studentů přijíždí z Německa, Británie, Španělska, seznámíte se tu ale i se spoustou Američanů, Číňanů nebo i s exotičtějšími národy jako s Kolumbijci, Indonésany, Mexičany.

Jednoznačné doporučení pro Caen

Alžběta Máchová (Období: podzim 2013)
S Erasmem v Caen jsem byla velmi spokojená. Město má bohatou historii a vše\r\nje na dosah ruky, tím spíš pokud bydlíte na kolejích hned vedle kampusu,\r\nkterá je v docházkové vzdálenosti do centra města. Množství restaurací a\r\nbarů zpříjemní volný čas. Škola nabízí bohaté sportovní vyžití po zapsání\r\ndo suaps (35 euro/rok). Dále je dobré využít tzv. parrainage - přidělí vám\r\nmístního studenta, který vám je k dispozici pro vyřizování studijních\r\nzáležitostí a stane se i vaším francouzským kamarádem. Výborná je také\r\norganizace Bienvenu a Caen, kde vám je přidělena rodina. ke které čas od\r\nčasu zajdete na večeři, jedete s nimi na výlet a je vám vždy nápomocná.\r\nVýborná zkušenost. Centrum zahraničních studí funguje bez problémů, všichni\r\njsou sympatičtí. Vyřizování veškerých studijních záležitostí zabere mnohem\r\nvíce času oproti ČR, ale nakonec se dá vyřídit vše i francouzským tempem.\r\nNormandie nabízí spoustu zajímavých míst k vidění (a Paříž je vzdálená jen\r\n2 hodiny cesty vlakem) a Erasmus je k tomu jedinečnou příležitostí. Caen\r\njednoznačně doporučuji.

Příjemná zkušenost a zážitky v Caen

Katarína Güntherová (Období: podzim 2013)
Caen je veľmi príjemné mesto, historické s perfektným múzeom (Le Mémorial) venovanému 2. svetovej vojne. Určite sa oplatí ísť na celý školský rok a pocestovať aj okolie a blízke mestá ako Bayeux (známa tapiséria), Rouen, Le Havre a prímorské mestečká pozdĺž La Manche prielivu (more je asi 15 km od Caen). Univerzita a vyučujúci sú tiež príjemní, treba sa však obrniť trpezlivosťou, lebo francúzska byrokracia sa nezaprie. Avšak aj napriek tomu to stojí za to. Vhodné je zvoliť si bývanie v kampuse, je to na skok do školy a jedální, kde majú slušný výber a hlavne francúzske zákusky!!!! Skúšky sú vždy v rozmedzí týždňa až dvoch, termín si nevyberiete, ale dá sa to zvládnuť a máte to rýchlejšie z krku, čakanie na výsledky je však trochu horšie, počkáte si asi mesiac a ani výsledok z ústnej škúšky Vám nepovedia hneď. Výber predmetov je dobrý, vyučujúci tiež a dá sa im rozumieť, zvyknete si rýchlo. Samotná univerzita tiež organizuje z času na čas výlety, napr. na Mont st. Michel alebo St. Malo, pre zahraničných študentov, ktorých je tam naozaj veľa (okrem Erasmu z USA, Číny apod.) za dobrú cenu. Existuje tam aj študentský spolok pre Erasmus a iných medzinárodných študentov, ktorý sa zase venuje druhej stránke štúdia v zahraničí a to večernému a nočnému životu, organizuje rôzne akcie. Caen je každopádne skvelý zážitok.

Normandie

Jana Marková (Období: rok 2013)
Caen je menší studentské město (asi 100tis obyv.), příjemné na studium, pěkné výlety do okolí, i když bez auta se tam cestuje špatně. Při univerzitě funguje studentská organizace, která pořádá různé akce a výlety. Můžete zde potkat studenty z celého světa, nejvíc "erasmáků" přijíždí z Německa a Španělska, na Čecha téměř nenarazíte. Studium se dá zvládnout, chodí se pouze na přednášky a zkouška se skládá ze znalostí z přednášek, přičemž místní studenti jsou ochotní poskytnout své poznámky z hodin. Místní speciality jsou hlavně výrobky z mléka (v okolí je několik sýráren nabízející i prohlídky) a jablek (cidre, pommeau, calvados atd.). Celkově bych Caen na pobyt určitě doporučila, nevýhodou snad může být větrné počasí a studené moře, do kterého vlezou jen ti odvážnější.

Caen - malý studentský ráj

Barbora Matějková (Období: rok 2012)
Kdo má rád Brno, tak bude mít rád i Caen. Je to malé univerzitní město,\r\ntakový malý studentský ráj. Kdo chce prožít pravý Erasmácký zážitek, tak\r\npobytem v Caen nemůže udělat chybu - je zde spousta organizací, které pro\r\nzahraniční studenty pořádají rozličné akce od výletu na Le Mont\r\nSaint-Michel až po zábavné večery v místních hospodách. Kvalita studia není\r\nsrovnatelná s MU, ale je srovnatelná s jinými městy ve Francii, takže pokud\r\nněkdo chce strávit semestr či dva ve Francii, tak v Caen o nic nepřijde.\r\nNad studium převažují jiné zkušenosti a hlavně poznáváním jiných\r\nzahraničních studentů. Do Caen jich každoročně přijíždějí stovky, takže\r\nzískání přátel z celého světa je zaručené. A takovou třešničkou na závěr\r\npobytu je studentský karneval v Caen, kdy do ulic vyjdou tisíce studentů (v\r\nroce 2013 to bylo rekordních 12 tisíc), který by neměl žádný student\r\nvynechat.

Webdesign: NETservis s.r.o. copyright © Masarykova univerzita 2014