University of Burgundy

Podzim v Bourgogne

Alexandra Pohoževa (Období: podzim 2019)

Podzimní semestr 2020 jsem strávila na Université de Bourgogne ve francouzském Dijonu. Známá francouzská klišé ohledně přehnané byrokracie, neochoty mluvit cizím jazykem a neustálých stávek nejsou jen pouhými klišé ovšem atmosféra této země veškerá negativa překoná. Dijon je malé francouzské městečko v centru vinařské oblasti Bourgogne. Celá oblast žije vínem, vinnými festivaly, degustacemi a sklípky. Po půlročním pobytu se, k nelibosti vašeho okolí, stanete samozvaným vinným a hořčičným specialistou. Toto město má také výhodnou polohu pro poznávání ostatních francouzských i dalších zahraničních měst (ovšem jen pokud zrovna neprobíhá jedna z častých stávek). Ale i uvnitř města je spousta možností trávení volného času. Centrum města je obklopeno parky, na okraji města je jezero s písečnou pláží na trávení horkých dnů. Dále stojí za návštěvu městská muzea a dále pro studenty velmi cenově výhodná divadla a opery. Univerzita na výběr velké množství sportovních aktivit, případně město nabízí bezplatné vstupy do městských plaveckých bazénů a dalších sportovišť. Co se týče studijního programu, všichni na právnické fakultě byli více než ochotni pomoci s jakýmkoliv problémem. Na fakultě alespoň v mém období bylo pouze pět Erasmus studentů, a možná i z toho důvodu neměl žádný z učitelů problém si na nás vyhradit spoustu času a bylo možné individuálně domluvit jiné termíny konzultací, zkoušek, ale i přátelské skleničky po konci semestru. Je zde možné si vybrat variantu kurzů buď pouze ve formě přednášek, a poté byly i zkoušky uzpůsobené studentům Erasmus, nebo i seminářů, ale to nám nikdo z učitelů příliš nedoporučoval, jelikož je poté i ukončení stejné jako pro ostatní studenty. Jelikož studenti, kteří jedou pouze na jeden semestr nemají přistup do jejich verze informačního systému (jak moc mi v tomto ohledu chyběl náš univerzitní IS) je nutné se s každým učitelem individuálně dohodnout ohledně zaslání sylabů, přednášek případně další doplňující četby. Na fakultě je velmi dobrá výuka mezinárodního a evropského práva, zejména bych doporučila předměty týkající se práva EU s Mme. Tourard a dále výuku mezinárodního práva s M. Apostolidisem, který byl sice náročnější, ale zajímavější přednášky jsem za dobu svého studia ještě nikdy nezažila.

Bienvenue à Dijon

Radovan Malachta (Období: podzim 2016)
Erasmus v Dijonu nabízí snad vše, co vyjíždějící student očekává od Erasmu ve Francii. Funguje zde skupina studentů, kteří se starají o Erasmus studenty a pořádají pro ně ve spolupráci s univerzitou, radnicí a jinými institucemi nejrůznější akce (například skupinové hry, výlety po Francii, běh kampusem, orientační chůze městem, taneční večer, poznávání kultury v rodinách, posezení v baru). Samotný Dijon lze nazvat studentským městem, už jen z důvodu, že na jednom místě jsou umístěny všechny fakulty, knihovny. menzy, koleje a sportoviště. Na své si však přijdou i milovníci kultury (ve městě je několik muzeí) a historie (nachází se zde památky a budovy, které nebyly zničeny válkou). Dijon má vynikající dopravní spojení nejen s Paříží, ale i s jinými velkými městy. Výhodou pro studenty je možnost zdarma chodit na sporty nabízené univerzitou - nabídka sportů je opravdu široká (jmenuji například lukostřelbu, kajak, horolezectví, golf či sportovní cirkus). Vyučující na fakultě jsou k zahraničním studentům obecně vstřícní, někteří ochotně nabízejí své poznámky jako studijní materiály. Lze si zvolit variantu, že nebudete absolvovat semináře - v tomto případě je zkouška jednodušší, dělaná zvlášť pro Erasmus studenty (ve většině případů ústní). Pokud navštěvujete semináře, je třeba vykonat zkoušku shodnou, jakou absolvují francouzští studenti. Nutnou součástí pobytu je vyřizování (neustálé vyřizování) administrativních záležitostí, ale když pominu tuto skutečnost, tak Erasmus, to je především poznávání nových lidí, kultur, zdokonalení jazyka a mnoho nezapomenutelných zážitků.

Široké možnosti Dijonu a vstřícnost učitelů

Marie Plášková (Období: podzim 2013)
Pobyt v Dijonu bych doporučila každému, kdo má slabost pro Francii, francouzský jazyk a kulturu, a kdo je ochoten vzít na milost pověstnou francouzskou byrokracii. Po překonání nástrah úřednické mašinérie si můžete toto město s malebným historickým centrem plně užít. Za pěkného počasí můžete navštívit některý z mnoha udržovaných parků, projít se k jezeru nebo si půjčit kolo a projet se po okolí. A ani za špatného počasí se nemusíte nudit – můžete vyrazit do některého muzea či si jen tak posedět v jedné z mnoha kaváren. Večer můžete strávit s kamarády v baru, nebo zajít na koncert či do divadla. Ve škole si pak můžete vybrat ze široké nabídky předmětů zaměřených na mezinárodní či evropské právo. Učitelé jsou k zahraničním studentům velice vstřícní a někteří poskytují i poznámky z přednášek. Pokud si nezapíšete semináře, čeká Vás pak zkouška dělaná speciálně pro studenty Erasmu, která je většinou jednodušší než ta, kterou skládají Francouzi. Můžete si také vybrat ze široké nabídky sportů, které máte jakožto studenti univerzity zadarmo. Studium v Dijonu se tak jistě stane nezapomenutelným zážitkem.

Odborné a jazykové zdokonalení

Helena Pastierová (Období: podzim 2013)
Na Erasmus pobytě v Dijone jsem se zdokonalila ve francouzštině (také právnické) a hlavně v angličtině, díky mojim britským kamarádům, a kromě toho jsem si prohlubila znalosti zejména z evropského a mezinárodního práva, kterému se ve Francii věnují obecně detailněji než na naší fakultě. Taky jsem tam našla inspiraci pro moji diplomovou práci. Všichni profesoři byli nad míru vstřícní a ohleduplní. Město Dijon možná není velké ale pořád tam bylo co dělat, Univerzita nabízí hodiny různých druhů sportů (zdarma) a v zimě taky víkendové zájezdy do nedalekých Alp.

Odpočinek od internetu v Dijonu

Adéla Burdová (Období: podzim 2013)
Město Dijon je velice pěkné a studentům nabízí spoustu možností. Po vyřízení „studentského pasu“ je možno navštěvovat zdarma i zdejší sportovní areály. Ve městě se také nachází velké množství kaváren, barů a restaurací. Pokud jde o cestování, má Dijon výbornou polohu, můžete cestovat po Francii i do okolního Švýcarska za příznivé ceny.\r\n\r\nUniverzita v Burgundsku je skvělou volbou pro ty, kteří si chtějí odpočinout od internetu, neboť zde dochází velmi často k výpadkům a v některých prostorách školy internet vůbec nefunguje, na druhou stranu jej však nebudete vůbec potřebovat, protože univerzita tento problém brilantně vyřešila pomocí všudypřítomných nástěnek. Tudíž si nejenom odpočinete od internetu, ale také zlepšíte fyzickou kondici, neboť nástěnky jsou umístěny v různých patrech po celém areálu právnické fakulty. Pokud Vám to nebude stačit, můžete si vybrat asi z padesáti sportovních aktivit, které škola nabízí. Ohledně učitelů lze říci, že jsou k zahraničním studentům velmi shovívaví, někteří dokonce poskytují materiály ke studiu.\r\n \r\nBudoucím studentům doporučuji, aby si s sebou vzali dostatek teplého oblečení, neb v zimních měsících se ve škole netopí, a  vybavili notnou dávkou trpělivosti vůči francouzské byrokracii.\r\n\t\r\n

Webdesign: NETservis s.r.o. copyright © Masarykova univerzita 2014