Keele University

Thank you Keele!

Miroslava Klusová (Období: podzim 2017)

Jako studentka práv jsem se rozhodla využít skoro poslední možnosti vyjet do zahraničí a splnit si tak svůj dlouhodobý sen. Hlavní motivací vyjet do světa tak bylo získat nezapomenutelnou zkušenost, kterou může nabídnout jen zahraniční studijní pobyt jako je Erasmus+, a to žít jinde, poznat nové lidi a odpovědět si na otázku, zda zvládnu studovat v cizím jazyce. To vše bylo umocněno faktem, že ve Velké Británii funguje zcela jiný právní systém, takže o to byla tato výzva ještě větší. Chtěla jsem se prostě naučit více a poznat, jak se právo učí jinde ve světě. Vzhledem k tomu, že můj předchůdce na Keelu, Lukáš, prozradil svým příspěvkem téměř vše, doplním tuto sekci spíše o zajímavosti a osobní vzpomínky, které ze studia v zahraničí mám, jelikož bych musela níže popsané pouze opakovat. Právě kladné hodnocení studentů, kteří od nás do Keelu vyjeli, bylo jedním z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodla studovat zrovna na této univerzitě. A byla jsem za toto rozhodnutí ráda. Keele je univerzitní kampus zasazen do nádherné anglické krajiny, takže pro nadšeného sportovce a milovníka přírody jako jsem já to byla skvělá volba. A ačkoliv je i zde typické "anglické počasí", tedy spíše deštivo a chladno, vždy se dá vyrazit alespoň do skvěle vybavené posilovny nebo si vybrat z mnoha nabízených tréninkových kurzů, které sportovní centrum nabízí. Velmi mne potěšila i možnost vyzkoušet si nejrůznější sporty přímo v univerzitních týmech a klubech, kde vždy rádi uvítají nové členy. Takto jsem si mohla vyzkoušet veslování nebo bojové sporty. A kdo by nechtěl mít pravou univerzitní sportovní mikinu svého týmu jako v typických high school filmech pro teenagery? Do Keelu jsem však nepřijela sportovat, ale hlavně studovat. Nabídka předmětů byla opravdu široká a dalo se vybrat z mnoha zajímavých témat. V rámci zlepšení mé angličtiny jsem pak nejvíce ocenila fakt, že jsem se zúčastnila hodin s běžnými studenty a učitelé mezi námi nedělali žádné rozdíly, což je skutečně motivací. Úspěšné ukončení předmětů, v mém případě, spočívalo v napsání esejí v předem určeném rozsahu, k čemuž mi pomohl i speciální předmět, který se věnoval výhradně zlepšení dovedností v psaní akademických textů v angličtině. K tomu mohu ještě zmínit velmi dobře vybavenou knihovnu, která byla otevřená 24/7 a útulnou kavárnu v srdci kampusu, takže studijní podmínky byly více než vyhovující. Kromě zlepšení se v cizím jazyce a poznání života "za hranicemi" jsem ale ocenila zejména skutečnost, že jsem se setkala s mnoha zajímavými lidmi prakticky z celého světa a některé z nich mohu nyní nazývat svými přáteli. Vyjet do zahraničí je tak jedinečná zkušenost, a pokud byste se někam rádi posunuli jak v úrovni angličtiny, tak ve studijním životě, Keele mohu jedině doporučit. Pokud si tak nejste jistí, zda do Keelu opravdu vyjet nebo Vás Keele prostě jen zajímá, neváhejte mne kontaktovat, ráda Vám na Vaše dotazy odpovím.

Keele me please! Aneb Erasmus na univerzitě v drahé a deštivé, avšak zároveň i krásné, Anglii.

Lukáš Boháček (Období: rok 2016)

KAMPUS

Když jsem poprvé přijížděl na kampus, říkal jsem si, jestli spíš nejedeme na nějakou farmu. Hned vedle kampusu se totiž pasou krávy, přímo na kampusu na jednom místě pak dokonce koně a setkáte se i se spoustou dalších zvířat, zejména pak veverek (těch tu je opravdu hodně). Tento největší kampus ve Velké Británii se nachází fakticky uprostřed ničeho, vedle malé vesničky Keele (původní význam údajně "feeding place for cows" - nepřekvapující). Každých 10 minut odtud však jezdí autobus směrem do měst Newcastle-under-Lyme a Stoke-on-Trent. Navíc se jedná o výborný výchozí bod po cestování nejen po Anglii, ale i do Walesu a Skotska (autobus vás zaveze na velké vlakové nádraží do Crewe, odkud jsou vypravovány vlaky právě do Skotska, Walesu a na mnoho míst v Anglii). Tato první moderní univerzita vlastně vznikla jako takový experiment, a to v prostorách bývalé vojenské základny USA z doby 2. světové války. I to přispělo k tomu, že celá univerzita je jedna taková velká a unikátní komunita, která žije pospolu bez ohledu na to, kdo co studuje. Musím vás ale varovat, kampus je opravdu nádherný a hrozí, že se do něj zamilujete :). Na kampusu nejsou pouze univerzitní budovy, ale i původní sídlo, jež nyní slouží jako hlavní budova univerzity ve které se konají významné akce a plesy, a také zahrady, rybník a rozlehlá prostranství, kde se dá jít na procházku nebo třeba na piknik (pokud zrovna náhodou neprší).

UNIVERZITA, STUDIUM

Univerzita samotná je kvalitní. I přesto, že nabídka právnických předmětů není nějak široká, určitě se zde dá bez problému vybrat tak, aby vás předměty zaujaly a příp. jste se vyhnuli zkouškám (je nutno absolvovat 4 předměty za semestr), tj. vzít si předměty zakončené vypracováním "research essay". Ty pak jsou na 2.000 (výjimečně) až 4.000 (většinou) slov. Avšak i zkoušky jsou formou eseje nebo řešením praktického příkladu (avšak za stanovený čas a pod dozorem). Vybrat se dá i z dalších oborů, např. kriminologie. Samotné výuky moc není, o to je na vás však kladeno víc požadavků v rámci samostatné přípravy na semináře/tutoriály, kde se očekává, že přijdete připraveni a aktivně se do nich zapojíte. Jelikož materiálů bývá někdy opravdu hodně, člověk ocení knihovnu, která je otevřená 24h denně. Veškeré předměty navíc absolvujete společně s domácími britskými studenty, takže o žádnou separaci Erasmáků se tu nejedná. A stejné podmínky jako domácí studenti máte i pro absolvování předmětů. Jak se ale říká, předmět na anglických univerzitách není těžké absolvovat, těžké je v něm získat dobrou známku. Hranice na projití je jednotná na pouhých 40 %. Na získání nejlepší známky pak potřebujete alespoň 70 %. Dobré je však zmínit, že známku nad 80 % vám tu nikdo nedá (80 fakticky odpovídá 100). Zajímavý je i způsob hodnocení, neboť eseje jsou opravovány anonymně a podléhají sekundárnímu hodnocení a za určitých podmínek i hodnocení externími hodnotiteli z jiných univerzit. Samotné studium práva je v prostředí common law, alespoň z mého pohledu, mnohem zajímavější a více motivující (většinou vás nezajímá, co je právo, neboť to se dá snadno zjistit, ale spíše myšlenky, které za tím stojí - např. něco je trestné - trest X-Y. Je to správné a spravedlivé? Neměl by tento problém být řešen jinak, a jak? Co nám k tomu říkají poznatky z jiných disciplín? A to vám právě umožní postavit a obhájit váš argument. Fakticky není žádná odpověď špatná, jde jen o sílu vašich argumentů a důkazů, kterými tyto argumenty podepřete. Vlastně nahlížíte na právo prostřednictvím dalších různých disciplín jako je kriminologie, psychologie nebo sociologie a hodnotíte ho. Stejně jsou formulovány i esejové otázky - tak jsem kupř. psal esej kriticky diskutující akceptovatelnost a ospravedlnitelnost mučení za účelem získání životně důležitých informací a zabránění terorismu. I když je mučení absolutně zakázané mezinárodními smlouvami, nikdo vám nebude ubírat body, pokud budete mučení v tomto případě obhajovat. Naopak můžete získat velice dobrou známku a příp. i cenu, pokud představíte dostatečně důkazy podepřené originální argumenty, proč v tomto případě mučení akceptovatelné a ospravedlnitelné je.

FINANCE, UBYTOVÁNÍ, VYŽITÍ

Největší nevýhoda Erasmu v Anglii je bezesporu jeho cena. Stipendium vám pokryje fakticky pouze náklady na kolej, a to i přesto, že libra kvůli Brexitu devalvovala snad o 25 %. Pokud tak chcete cestovat a nesedět pouze doma, raději počítejte s tím, že Vám stipendium pokryje zhruba polovinu nákladů na celý Erasmus (zejména cestování je kvůli dopravě velmi drahé). Koleje jsou ale velice pěkné a každý student zde má vlastní pokoj. Bydlet se dá i v soukromí (zejména v Newcastle-under-Lyme), a to podstatně levněji. Avšak zase se vám zvýší náklady na cestování na kampus. A dále fakt, že z koleje vám to trvá na seminář jen pár minut, je bezesporu největší výhoda. Každá z kolejí pak obsahuje vlastní prádelnu a bar. Na kampusu dále působí obrovské množství studentských spolků, od Harry Potter society, přes spolky podporující politické strany, až po sportovní kluby. Potenciál ke sportovnímu vyžití je pak opravdu velký. Na jaře zde navíc tradičně bývá souboj v téměř všech sportovních disciplínách proti rivalské univerzitě Staffordshire. Působí zde i Keele International Society, která pořádá mnoho zajímavých akcí pro zahraniční studenty. Pro nábožensky založené lidi potom je přímo na kampuse Islamic centre a kaple. Uprostřed kampusu se pak nachází budova SU (Students Union) s několika bary a místy na tanec. Otevřeno je každý den a často zde jsou speciální párty a koncerty. Na kampusu je pak kromě SU a kolejních barů také hospoda KPA, která nabízí odlišnou atmosféru.

ZÁVĚREM

Pokud přemýšlíte o Erasmu, určitě jeďte. Zažijete spoustu skvělých zážitků, vyzkoušíte si žít sám v jiné zemi a poznáte spoustu lidí z celého světa. Pokud zvolíte Keele, pak si zkusíte jiný akademický systém a pohled na právo (common law pohled na právo je neskutečně užitečný i pro nás, civil law právníky). Na Keele pak zejména jezdí lidi z USA, Kanady a Austrálie a klasičtí evropští Erasmáci jsou v menšině. O to více ale máte příležitost zlepšit se ve vaší angličtině! Za mě můžu Keele všem maximálně doporučit. To, že mě tato univerzita naprosto okouzlila dokládá nakonec i fakt, že jsem si pobyt prodloužil na celý rok. Pokud pro váš Erasmus zvolíte Keele, okouzlí bezpochyby i vás. Pokud se někdo náhodou dočetl až sem a měl by nějaký dotaz, klidně se mě můžete zeptat na fb nebo prostřednictvím univerzitního mailu.

Studium na anglické univerzitě

Pham Viet Do (Období: jaro 2015)
Keele University lze označit za tradiční britskou univerzitu nacházející se uprostřed krásné přírody ve střední Anglii. Univerzita má největší kampus ve VB a zaujímá téměř celou obec Keele. Všechny školní budovy a koleje se nacházejí na jednom místě. Kampus v podstatě vytváří samostatné městečko, ve kterém studentům nic nechybí. Právnická fakulta tvoří spíše menší část univerzity, avšak kvalita výuky je na velmi vysoké úrovni. Katalog předmětů není sice zvlášť bohatý, nicméně základní předměty anglosaského práva zde nechybí. Navíc je možné vybírat také předměty z jiných fakult, což ocení studenti, kteří chtějí nahlédnout i do jiných oborů s právem souvisejících (kriminologie, psychologie,...). Výuka probíhá zejména formou diskuzí na určité téma. Studenti jsou povinni načíst si na lekce literaturu a posléze je látka probrána s vyučujícím a ostatními spolužáky. Uplatňuje se interaktivní forma výuky, kde se studenti musí aktivně zapojovat. Co se týče zábavy a volnočasových aktivit, působí zde velké množství spolků zaměřující se na různorodé záliby. Místo zde najde každá osoba i s těmi nejspecifičtějšími požadavky. Výhodou Keele University je také strategické umístění v srdci Anglie, což ocení milovníci cestování. V blízkosti se nachází města Stoke-on-Trent, Manchester, Liverpool, Birmingham. Dále je možné navštívit York, Oxford, Cambridge, Londýn. Jedinou nevýhodou studia na britských ostrovech (odmyslíme-li nepředvídatelné počasí) je poměrně vysoká cena veškerého zboží a služeb. Poskytnutý grant pokryje pouze ubytování na kolejích a ve zbytku je nutné využít vlastní finanční zdroje. Pro více fotek a videí z Keele University si dovolím odkázat na svůj YouTube Channel, na kterém je zaznamenán můj studijní pobyt v Anglii. Odkaz: https://www.youtube.com/channel/UC9xTgGwCilG3a7ytw6kaNGQ

Studium anglosaského práva

Dušan Hlavatý (Období: podzim 2013)
Keele University je moderní univerzita s více než padesáti letou historií, situovaná v největším a nejbezpečnějším kampusu ve Velké Británii. V něm je student na každém kroku obklopen přírodou. Vše potřebné může student pořídit přímo v kampusu. Zároveň však studentu nic nebrání dojet pomocí MHD do nedalekých měst Newcastle-under-Lyme či Stoke-on-Trent, která mají dohromady více než tři sta tisíc obyvatel. Keele University je velmi dobrou volbu pro ty, kteří chtějí poznat, jak funguje anglosaské právo. O kvalitě výuky práva na této universitě zcela jistě svědčí to, že dle The Complete University Guide se v roce 2014 výuka práva na Keele University umísťuje na 36. místě z 98 škol, kde je právo vyučováno ve Velké Británie. School of Law je poměrně malá škola, což se bohužel projevuje ve spíše podprůměrné nabídce předmětů jdoucích nad rámec anglosaského práva. Na druhou stranu menší počet žáků umožnuje lepší kontakt s vyučujícími. Pro milovníky společenského život jsou na Keele University, především v rámci Student Union, pořádány události a setkání rozličného charakteru, kde člověk může potkat také mezinárodní studenty z USA, Kanady a Austrálie. Možné je také využít několika nabídek výletů po Velké Británii a poznat tak více anglickou kulturu a historii.

Webdesign: NETservis s.r.o. copyright © Masarykova univerzita 2014